• Asociația pentru o Europă Unită cu sprijinul Primăriei Corbasca și în colaborare cu  Școala Gimnazială Băcioiu implementează în perioada iulie-noiembrie 2017 proiectul „Un drum spre trecut, un pas către viitor!”.

Proiect finanţat de Consiliul Județian Bacău prin Legea nr. 350/2005, cu modificările și completările ulterioare privind regimul finanţărilor nerambursabile din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general şi Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 34/2006 privind achiziţiile publice, cu completările ulterioare.

Asociatia Europa Unita flyer

• Echipa de managemet a proiectului

1. Manager proiect
    2. Asistent proiect
    3. Responsabil financiar
    4. Responsabil cu monitorizarea si promovarea
    5. Profesor muzica 1
    6. Profesor muzica 2

• Obiectivul principal al proiectului il reprezinta crearea unei retele culturale prin pastrarea, afirmarea si dezvoltarea identitatii culturale, renovand si renascand traditiile in vederea dezvoltarii comunitatii.

Obiectivele specifice:

1. Consolidare identitatilor culturale si conservarea traditiilor.

2. Promovarea si sprijinirea creativitatii culturale.

3. Dezvoltarea relatiilor inter-culturale  prin deschiderea spre diversitatea culturală şi varietatea etnică.

4. Asigurarea promovarii Tarafului de la Bacioiu.

5. Sporirea gradului de cultura administrativa si civica.

• Comunicat de presa lansare proiect-1

Comunicat de presa lansare proiect-2